Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci - Jak je wprowadzać krok po kroku? CZ. 2
- Wprowadź do diety wartościowe pełne ziarna zbóż, takie jak amarantus, kasza jaglana, orkisz, ryż i kaszę gryczaną. Najważniejsze zboża znajdziecie w naszych Oto kaszkach dla dzieci!
- Jeśli korzystasz z soli, postaw na nierafinowaną! Jest to zdrowsza alternatywa dla kuchennej soli oczyszczonej, która jest pozbawiona wszystkich pierwiastków. Sól nierafinowana kamienna nie zawiera przeciwzbrylaczy i ma największą ilość jodu.
- Wspólne zakupy i rozmowy! O tym, co zdrowe, a co szkodliwe. Dlaczego jogurt naturalny jest zdrowszy niż jogurt owocowy z dodatkami i cukrem? Wyjaśnij to dziecku i buduj świadomość żywieniową już od najmłodszych lat.
- Różnorodne posiłki są ciekawe dla dziecka i sprzyjają wprowadzaniu nowych nawyków. Jeden produkt możesz podać na kilka lub kilkanaście sposobów i któryś z nich może okazać się trafiony, nawet jeśli dziecko wcześniej podchodziło do niego sceptycznie. Spójrz na ziemniaka. Możesz z niego wykonać puree, placki, kluski, wybrać wersję pieczoną, smażoną, na parze lub muffinki. Bądź kreatywna!
- Zdrowe podejście jest najważniejsze! Zrezygnuj z kar i nagród w jedzeniu. Nie traktuj np. słodyczy lub przekąsek jako nagrody za zjedzenie posiłku. Dlaczego? Uczysz dziecko, że aby zjeść coś dobrego, musi przejść przez niedobre jedzenie, a każde jedzenie jest dobre! Obiad sam w sobie powinien być pyszny i sycący, a nie być jedynie etapem w drodze do otrzymania nagrody.
- Zdrowe przekąski! Szukaj alternatywy dla przekąsek, które lubi każdy z nas. Czy to do filmu, czy podczas wspólnej zabawy. Sprawdź zdrowe chrupki Otolandia. Są dostępne w kilku smakach i odsłonach. Są różnorodne, ale jedno je łączy - zdrowy skład, pyszny smak i brak zbędnych dodatków.
- Badania - Wykonuj je regularnie razem z dzieckiem. Profilaktyka i wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i niedoborów jest konieczne do utrzymania zdrowia dziecka.
- Nie zapominaj o produktach mlecznych, bo są one niezbędne dla malucha! Korzystaj z dobrodziejstw natury i wprowadzaj do codziennej diety mleko, jogurty, kefiry, maślanki i sery.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Dziecko, jak każdy z nas, ma czasem większy lub mniejszy apetyt. To, że wczoraj zjadło dużo, nie oznacza, że kolejnego dnia zje tyle samo. Pamiętaj, że dziecko samo powinno decydować, ile chce i ile może zjeść. Nauczy je to świadomości o sytości i głodzie, która jest niezbędna do prawidłowej relacji z jedzeniem.