})

Zalety i wady stosowania metody BLW

0
Zalety i wady stosowania metody BLW

Metoda BLW: Odkryj zalety i wady samodzielnego wybierania jedzenia przez Dziecko

 

Zalety:

 

 1. Rozwój wszystkich zmysłów - Podając dziecku papkę, nie rozwijamy wszystkich jego smaków, zwłaszcza gdy dodajemy podobne składniki. Papka ma jedną konsystencję, fakturę i brak jej kolorów. Metoda BLW pomaga dziecku poznawać różne kolory, smaki, faktury, twardość i miękkość produktów. Uaktywniają się wtedy zmysły smaku, zapachu, wzroku i dotyku. -> wypróbuj OTO Kulki lub OTO Kaszę
 2. Samoregulacja - Karmiąc dziecko łyżeczką, gdy dziecko odmawia, nie wiemy, czy pokarm mu nie smakuje, czy ma już dość jedzenia. Gdy je samo widzimy, kiedy nie ma na coś ochoty, a kiedy jest już najedzone.
 3. Taniej i zdrowiej - Choć przyziemny, to ewidentny plus tej metody. Nie musimy kupować musów, słoiczków i innych papek. Kupujemy zdrowe owoce i warzywa na lokalnym bazarku, stąd wiemy, że wybieramy zdrowe produkty.
 4. Rozwój zdolności motorycznych - Dzieci jedzące za pomocą metody BLW, mają lepszą koordynację ruchową ręka-oko. Może chwytać, obracać, zgniatać, rozciągać produkty. 
 5. Szybsza nauka - Mówi się, że dzięki tej metodzie dziecko szybciej uczy się samodzielnego jedzenia.
 6. Preferencje - Jedząc mus lub papkę, dziecko nie rozpoznaje poszczególnych produktów. Jedząc je w kawałkach, każdy oddzielnie, uzmysławia sobie, które mu smakują, a które nie.
 7. Bezpieczeństwo - O dziwo przy tej metodzie maleje ryzyko zadławień. Dziecko kontroluje to co ma w buzi, uczy się jedzenia kawałkami i jest bardziej świadome uczucia jedzenia w buzi.
 8. Wiedza i wiara - Rodzice, pozwalając dziecku decydować, okazują mu zaufanie i wiarę w jego umiejętności. Poprzez obserwację, widzą również, które produkty dziecko zjada, a które zostawia.
 9. Wspólne spędzanie czasu z rodziną i pozytywne podejście do jedzenia.

 

Wady:

 

 1. Główną wadą jest po prostu bałagan! Jednak porównując go z korzyściami płynącymi z tej metody, ta wada jest mało ważna.
 2. Ryzyko niedoboru konkretnych witamin i minerałów - Gdy dziecko samo wybiera produkty, może nie wybrać tych, które zawierają konkretne witaminy i potrzebne składniki.
 3. Posiłki niskiej jakości - Musimy pamiętać, że organizm dziecka jest niezwykle wrażliwy, więc wybierając zdrowe produkty, wybierajmy je dla całej rodziny, tak by dziecko miało możliwość zjedzenia z naszego talerza czegoś zdrowego.
 4. Predyspozycje - Nie każde dziecko ma predyspozycje do jedzenia za pomocą metody BLW. Niektóre mimo stosowania tej metody do 9 miesiąca nie potrafią jeszcze sięgać po jedzenie i wkładać je do buzi. Dlatego warto podejść do tej metody rozsądnie i przede wszystkim obserwować dziecko, jak sobie radzi.

 

 

Metoda BLW pozwala dziecku uczyć się samodzielności, poznawać świat jedzenia na swój własny sposób, a co najważniejsze, sprawia mu niesamowitą frajdę. Odbieramy mu ją całkowicie, jeśli dajemy mu papkę prosto z łyżeczki. Ta metoda pomaga dziecku zyskać większą pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Dziecko uczy się samodzielności od najmłodszych lat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl