Zdrowe wybory: Jak unikać śmieciowego jedzenia w diecie dzieci - Praktyczne wskazówki dla Rodziców
W ostatnim artykule z tego cyklu, opowiedzieliśmy Wam trochę o tym, czym jest śmieciowe jedzenie i które produkty się do niego zaliczają. Dziś postaramy się dać Wam kilka porad, jak dbać o dietę dziecka, by chociaż do pewnego czasu chronić nasze pociechy.
- Nie oszukujmy się, nie zawsze mamy czas, by czytać wszystkie etykiety i sprawdzać poszczególne składniki. Warto zajrzeć na portale typu czytamyetykiety.pl - gdzie pojawiły się OTO kulki MIX firmy Otolandia. Zostały one również produktem miesiąca. Tak, tak - to nasze płatki śniadaniowe! Trafiły do kategorii produktów bezpiecznych, bez cukru i wegetariańskich. Cieszy nas to, że dobre produkty, są doceniane na rynku. Jeśli posiadacie Instagram, warto obserwować profile, które publikują tego typu zestawienia. Nasze OTO kuleczki z Kakao znalazły się właśnie na takich profilach jak MakeLifHearder, czy Fortyfikowana. Jeśli czytamy etykiety, to warto wiedzieć, co czytamy i czego dokładnie szukać. Pomocny może się okazać nasz artykuł “Jak czytać etykiety produktów spożywczych dla dzieci”.
- W pierwszych latach za dietę dziecka odpowiadamy właśnie my, czyli rodzice i to od nas zależy jakie nawyki żywieniowe wykształcimy u naszych pociech. Jeśli sami podajemy dziecku gotowe dania i inne produkty z tzw. czarnej listy, to nie możemy mieć pretensji, że nasz potomek będzie lubił śmieciowe jedzenie. Najłatwiejszym sposobem jest przejrzenie kuchni i wyrzucenie z niej nieodpowiednich produktów, a przy wybieraniu następnych, zobaczcie, czy nie są, aby szkodliwe dla organizmu. Zamiast kupować gotowe dania, lepiej gotować je samemu w odpowiednich ilościach, stosując zasadę 5 posiłków dziennie. Kupne drożdżówki, możemy zastąpić naszymi wyrobami. To samo tyczy się sosów, dżemów, soków, przekąsek i wielu innych potraw, które możemy zrobić sami, zamiast sięgać po nie w sklepie. Trochę czary mamy dokonane w kuchni i będzie pysznie.
- Ważną rzeczą jest zachowanie i nawyki rodziców. Twoje dziecko nie zawsze Cię słucha, ale możesz być pewien, że zawsze Cię obserwuje. Stety lub niestety, tak właśnie jest. Jeśli dziecko widzi, że rodzic sam objada się słodyczami i niezdrowymi produktami, a zabrania tego jemu, to czuje pewne zdezorientowanie i przekonanie, że takie jedzenie nie do końca jest złe.
- Uświadamiamy! Nie tylko nasze dziecko, ale również rodzinę. O ile dziecku łatwiej jest przekazać wiedzę na temat świadomego odżywiania już od początku jego życia, o tyle naszemu otoczeniu jest znacznie gorzej. Nawet jeśli rodzice i dziecko jedzą zdrowo, ekologicznie, unikając pustych kalorii, to zaprzepaścić mogą to nasi bliscy. Babcie i dziadkowie kochają rozpieszczać nasze pociechy i nic w tym złego, ale warto by wszyscy prezentowali ten sam front. Dawanie dziecku po kryjomu czekoladki i cukierki, nie dość, że podważamy autorytet rodzica, to przyzwyczajamy go do smaku tych produktów i kreujemy w głowie dziecka obraz rodzica, jako tego, który zabrania wszystkiego, co dobre. Edukujmy i dawajmy wskazówki. Zamiast dawać czekoladę, babcia może upichcić słynne ciasto lub inny zdrowy przysmak.