})

Piramida zdrowego żywienia dla dzieci - Czyli jak jeść prawidłowo?

0
Piramida zdrowego żywienia dla dzieci - Czyli jak jeść prawidłowo?

Piramida Zdrowego Żywienia Dla Dzieci" - Klucz do ich prawidłowego rozwoju

 

Bez wątpienia dzieci potrzebują zdrowej i zbilansowanej diety, aby prawidłowo rosnąć. Zbilansowana dieta obejmuje proporcjonalne ilości żywności należącej do pewnych określonych, ale podstawowych grup żywności, takich jak warzywa i zboża. Aby ułatwić sobie zrozumienie zbilansowanego jedzenia, stosuje się piramidę żywieniową.

Jest to ilustracja w kształcie piramidy, która daje obrazowy widok różnych produktów spożywczych i ich odpowiednich proporcji, które dzieci powinny spożywać.

Mówiąc prościej, jest to tabela żywieniowa, zawierająca szczegółowe informacje na temat wymaganej ilości witamin, minerałów, tłuszczów, białek i węglowodanów dla Twoich dzieci.

 

Aktywność fizyczna

Na samym dole piramidy znajdują się informacje, przypominające o potrzebie codziennego ruchu. Wpływa on bowiem korzystnie na kondycję fizyczną, prawidłową sylwetkę i sprawność umysłową. Dzieci i młodzież powinny spędzać przynajmniej 60 minut dziennie na aktywności fizycznej, a dorośli 30-45 minut dziennie.

 

Owoce i warzywa

Powinno się je spożywać jak najczęściej i w jak największych ilościach. Są one bowiem bogatym źródłem witamin, błonnika oraz soli mineralnych. Połowę tego, co spożywamy, powinny stanowić owoce i warzywa. Dzieci powinny spożywać codziennie minimum 5 porcji warzyw i owoców. Jak ustalić porcję? Dwie rozłożone dłonie w kształt miseczki to jedna porcja!

 

Produkty zbożowe

Pieczywo, kasze, musli, makarony, płatki zbożowe powinny być włączane do większości posiłków. Są one bowiem źródłem białka roślinnego, skrobi, błonnika, składników mineralnych oraz witamin z grupy B. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, to prawidłowo dzieci powinny również spożywać 5 porcji. Czym może być 1 porcja? Może być to np. ½ szklanki gotowanych płatków zbożowych.

 

Nabiał

Jest źródłem wapnia, które w okresie dorastania jest bardzo potrzebne. Poza mlekiem do diety można doliczyć jogurty, sery, kefiry itp. 3 porcje dziennie będą idealnym wyborem.

 

Produkty białkowe

Należą do nich mięso, ryby, jaja. Należy je spożywać 2 razy w ciągu dnia. Są bardzo istotne, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne żelazo, białko oraz witaminy z grupy B. 1 porcja to np. ½ piersi z kurczaka lub ½ jajka. 2 razy w tygodniu warto podawać dziecku ryby, które są dla naszego zdrowia zbawienne!

 

Tłuszcze

Są głównym źródłem energii. Zalicza się do nich tłuszcze roślinne oraz zwierzęce. Tłuszcze roślinne zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są istotne w prawidłowym wzroście oraz rozwoju dziecka. Tłuszcze zwierzęce powinno się natomiast spożywać w umiarkowanych ilościach. Powinniśmy podawać dziecku 1-2 porcje dziennie. Jedna porcja tłuszczu to np. 1 łyżeczka masła lub oliwy.

 

Woda

Stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Woda pełni kluczową rolę w transporcie składników odżywczych, regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, dlatego jej obecność jest niezbędna w każdej diecie. Powinno się wypijać 2L wody dziennie w przypadku osób dorosłych oraz co najmniej 1300 ml. w przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl