Każdy rodzic ma własne metody na zachęcenie dziecka do zjedzenia posiłku. Niekiedy jednak nie zdajemy sobie sprawy, że praktykowane przez nas samych sposoby — nie do końca są skuteczne, a co gorsza, potrafią być nawet szkodliwe dla malucha. Dzisiaj omówimy kilka przykładów, jak nie zachęcać dziecka do jedzenia oraz zobrazujemy, do czego mogą doprowadzić proste błędy podczas karmienia.
1. Wywoływanie poczucia winy
Kiedy dziecko przestaje jeść, rodzice często złudnie „zachęcają” je do posiłku, starając się wywołać w nim poczucie winy. W jaki sposób? Są to krótkie zwroty typu: „Jeśli nie zjesz, to mama się obrazi” lub bardziej obarczające winą: „Zjedz za zdrowie mamy, taty, babci”. W takiej sytuacji dziecko, oczywiście, w obawie przed konsekwencjami, zje posiłek — ale zrobi to w obawie i stresie, co nie jest dobre dla jego organizmu, a także wytwarza w jego mózgu bodziec, mówiący, że jeść trzeba, żeby rodzice byli zdrowi.
2. Straszenie dzieci
To kolejny przykład wywierania presji i stresu na dziecku. W tym przypadku najpopularniejsze zwroty to: „Zjedz, bo mama Ci zje” lub wręcz grożenie dziecku: „Zjedz, bo inaczej przyjdzie Pan i Cię zabierze”. Takie stwierdzenia zakrawają o poczucie braku bezpieczeństwa u dziecka, co nie sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi.
3. Uleganie dzieciom
W pewnym momencie każdemu kończy się granica cierpliwości. W takich sytuacjach najgorzej jest pójść na ustępstwa wobec dzieci, które zamiast obiadu, chcą zjeść słodycze. Jeśli raz czy drugi na to przystaniemy, wówczas dziecko nauczy się, że płaczem, krzykiem i niechęcią wobec jedzenia może wymusić nagrodę w postaci ulubionego smakołyku.
4. Dawanie dzieciom złych przykładów
Jeśli Ty nie chcesz czegoś jeść, dlaczego miałoby to jeść dziecko? Pokaż mu, że zdrowa, przystosowana do jego potrzeb żywność, może być też smaczna. Nie jedz na jego oczach fast-foodów i słodkości, kiedy próbujesz przekonać go do zjedzenia pełnowartościowego obiadu.
5. Zmuszanie dzieci do jedzenia
Pamiętanie o regularności posiłków jest ważne, jednak dziecko — jak każdy człowiek — może czasem zwyczajnie nie być głodne. Zmuszanie go do jedzenia mimo to może powodować w przyszłości odruchy wymiotne na myśl o zjedzeniu rano śniadania. Ty podajesz jedzenie o konkretnej godzinie, a to, czy i ile zje dziecko, zależy wyłącznie od niego.
Staraj się unikać wymienionych błędów, a ponadto podawaj dziecku nie tylko to, co lubi — aby miało możliwość poznawania różnych smaków. Jedzenie to przyjemność, więc nie karz dzieci za niespożycie posiłku oraz co ważne: podczas śniadania, obiadu czy kolacji nie pozwalaj maluchowi na oglądanie telewizji, granie na telefonie i tym podobne — czas jedzenia jest czasem wyłącznie na jedzenie.