Bobas Lubi Wybór: Baby Led Weaning – Daj dziecku kontrolę nad jedzeniem
BLW, czyli Baby Led Weaning — To nic innego, jak alternatywne rozszerzanie diety, które jest kontrolowane przez dziecko, nie przez rodzica. W Polsce mówimy o tej metodzie — Bobas Lubi Wybór. Pozwalając dziecku wybrać to, co chce zjeść, stopniowo uczymy go samodzielności, która jest ważna również w aspekcie żywieniowym. W ten sposób pokazujemy, że w całości ufamy dziecku, szanujemy jego wybór i wierzymy w jego możliwości.
Od kiedy możemy stosować metodę BLW?
Zielonym światłem będzie dla nas umiejętność samodzielnego i pewnego siedzenia oraz interesowania się jedzeniem. Dziecko powinno mieć podstawową umiejętność chwytania palcami i przenoszenia danego pokarmu do buzi. Co najważniejsze, nie wypycha pokarmu z buzi. Dzieje się to ok. 6-7 miesiąca.
Główne zasady BLW
- Jemy to samo — Posiłek podawany jest w takiej konsystencji, w jakiej występuje w rzeczywistości. Dziecku podajemy różyczkę brokuła, kawałki banana, czy marchewki, zamiast je zmiksować - je podobnie jak rodzice. Jemy wspólnie z dzieckiem, na talerzach, przy stole, dzieląc się czasem tym, co sami mamy na talerzu.
- Papki i łyżeczki - Ta metoda polega na ominięciu etapu karmienia dziecka papkami i za pomocą łyżeczki, oczywiście nie wyklucza zup kremów, które możemy podać np. w kubeczku i pomagać dziecku jeść je łyżką.
- Cierpliwa nauka - Nasze dziecko nie zje od razu całego dania, to jest bardziej niż pewne. Mleko jest nadal jego stałym pokarmem, a inne produkty są dodatkiem. Z początku będzie je oglądać, lizać, potem ssać, żuć, a z czasem połykać. W tej metodzie najważniejsza jest cierpliwość!
- Tak jak umie - Dziecko z początku je palcami, z czasem uczymy je posługiwania się sztućcami. Nie wyręczamy i nie panikujemy. Niech nas nie zdziwi brudna buzia, stół, czy ubranie. Ba! Najczęściej brudne jest wszystko wokoło. Dziecko je tak jak chce, a bardziej, tak jak umie.
- Wybór - Wybór jest najważniejszy. My oferujemy, maluch wybiera. Najprościej mówiąc, kładziemy przed dzieckiem różne produkty i pozwalamy mu wybrać to, co chce zjeść, nie komentując, nie denerwując się, ale szanując jego wybór.
- Jego decyzja - My mamy ją szanować. Jeśli nie ma ochoty jeść - nie je. Chce bawić się jedzeniem - bawi się. Je mało - Niech je tyle, ile mu potrzeba.
- Jedzenie to zabawa - Tak jest przynajmniej do pierwszego roku życia, gdzie mleko stanowi podstawę. Z początku BLW będzie oznaczało zabawę jedzeniem, poznawanie produktów, ich kolorów, smaków, zapachów, konsystencji. Daj mu na to czas i miejsce.
Czego nie robimy w BLW?
- Pospieszanie, denerwowanie się, krzyk, okazywanie zawodu lub złości.
- Wkładanie dziecku jedzenia do buzi, byleby było szybciej.
- Uznawanie, że wiemy lepiej niż dziecko.
- Nie rozpraszać dziecka podczas posiłku i nie używać rozpraszaczy.
- Nie podajemy dziecku niezdrowego jedzenia - zawierającego sól, cukier, konserwanty i sztuczne dodatki.
- Nie zostawiamy dziecka samego podczas posiłku.
- Nie przekonujemy dziecka do danego produktu, nie wpływamy na jego wybór.
- Nie dbamy o czystość i nie zwracamy na to uwagi. Dajemy mu czas i przestrzeń.