Jak nie marnować żywności - dlaczego to ważne?
Ostatnio temat marnowania żywności pojawia się w przestrzeni publicznej bardzo często. W telewizji, prasie i sieci możemy odnaleźć informacje, jak nie marnować żywności. To pozytywna zmiana w naszym myśleniu. Dlaczego? Choćby z powodu oszczędność pieniędzy i poszanowania dla samego jedzenia. Według statystyk polskie rodziny wyrzucają ponad 2 tys. złotych do kosza. Każdego roku na świecie wyrzucamy ⅓ wyprodukowanego przez nas jedzenia. ⅓ to około 1,3 miliarda ton żywności. Do produkcji takiej liczby żywności, marnujemy 250 bilionów litrów wody. 1 tona wyrzuconej żywność równa się 4 tony CO2, który powstaje dzięki niej. Gołym okiem widać, jak bardzo ważna jest edukacja w tej dziedzinie.
Pamiętajmy! Jeśli my będziemy podchodzić do tego prawidłowo, nauczymy w ten sposób nasze dziecko, bo przykład zawsze idzie z góry.
Jakie proste i szybkie zmiany pozwolą nam przestać marnować jedzenie?
✶ Zakupy z listą i nigdy na głodnego! Trzymajmy się tej listy i nie kupujmy pod wpływem impulsu, bo akurat jest promocja, zwłaszcza ta 3 za 2. Jeśli jest rozsądna, wcześniej zapytajmy kogoś z rodziny, czy taki produkt będzie mu potrzebny.
✶ Planowanie posiłków! Może być to plan na tydzień albo na 2-3 dni. Nie gotujmy jak dla wojska, ale dbajmy o odpowiednie porcje, zwłaszcza dzieci.
✶ Porządek w kuchni - Wiemy co mamy, co się kończy, a czego brakuje.
✶ Jeśli kupujemy większe opakowanie lub ilość, od razu zaplanujmy wykorzystanie ich do kilku posiłków.
✶ Patrzmy na terminy ważności. Kupujmy tylko te produkty, co do których mamy pewność, że do tego czasu je zjemy. Zawsze lepiej dokupić niż wyrzucić. Terminy ważności są dwa:
- “Najlepiej spożyć przed/przed końcem” - Ta data pokazuje do kiedy byłoby najlepiej spożyć produkt, ale nie oznacza to, że jej przekroczenie oznacza zepsucie się produktu.
- “ Należy spożyć do” - To maksymalna data, do której możemy spożyć produkt. Później nie będzie już przydatny.
Na stronie www.otolandia.pl możecie znaleźć datę minimalnego spożycia każdego z produktów! Jest ona również dobrze widoczna na opakowaniach.
✶ Korzystajmy z żywności sezonowej - Zamiast kupować jabłka, które dostępne są całym rokiem, wybierzmy truskawki, które pojawiają się tylko na krótki okres w roku. Jabłka zjemy przecież zawsze!
✶ Kreatywne podejście - Wykorzystanie resztek jedzenia do innych potraw. Czerniejące banany możemy wykorzystać w plackach lub cieście. Podobnie jest z truskawkami, malinami, które są lekko rozwodnione, ale doskonale sprawdzą się przy smoothie. Z warzyw z bulionu, możemy zrobić kotleciki, z liści rzodkiewki pesto, a więdnące warzywa to wymarzona zupa krem! Chleb, który jest zbyt twardy możemy wykorzystać do grzanek lub tostów!
✶ Produkty, z których możemy zrobić różne potrawy. Tak jest z rosołem, jajkami, ziemniakami i oczywiście naszymi produktami! OTO kulki zbożowe z amarantusem to doskonały dodatek do potraw wytrawnych np. do zupy kremu, do jajecznicy, czy pulpetów. OTO kulki zbożowe MIX oraz OTO owoce liofilizowane pasują do wszystkich deserów, jogurtów, mleka, gofrów, naleśników, lodów. Każdy nasz produkt możecie wykorzystać maksymalnie. Kupując je mamy pewność, że nic nie zostanie zmarnowane, bo mogą być doskonałym dodatkiem, jak i samodzielną przekąską.
✶ Właściwe przechowywanie - Akcesoria, które pomogą nam tak przechować żywność tak, by przetrwała jak najdłużej! Mogą być to duże szklane słoiki, z których często korzystacie przy przechowywaniu naszych kulek zbożowych Otolandia. Warto zaopatrzyć się również w worki na pieczywo, bo to je wyrzucamy najczęściej.
✶ Lodówka wg zasady FIFO. Jedzenie z najkrótszym terminem na początku, najbliżej nas, te z dłuższym terminem przydatności dalej. Odpowiednio przechowuj lub zamykaj szczelnie otwarte opakowanie i pilnuj informacji, przez ile dni od otwarcia produkt nadaje się do spożycia. Temperatura tylko do 5 stopni. Miejsce przy drzwiach i najbliżej ich jest najcieplejsze, miejsca blisko ścianek najchłodniejsze. Co najważniejsze, nie zagracajmy lodówki!