})

Cukier – słodka substancja, gorzka prawda

0
Cukier – słodka substancja, gorzka prawda

Wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej nastała era czytania składów produktów i weryfikacji znajdujących się w nich składników. Dla wielu konsumentów zaskakujące okazało się występowanie dużych ilości cukru w często kupowanych wyrobach spożywczych, również tych przeznaczonych dla dzieci. Cukier nazywany jest cichym zabójcą, podobnie jak jego pochodne występujące w postaci sztucznych substancji słodzących. Smutna prawda czy niepotrzebna panika? Rozstrzygnijmy ten spór!

Cukier cukrowi nierówny

Cukier jest prawdziwym tajnym agentem, ponieważ potrafi kamuflować się pod postacią wielu odmian oraz nazw. Popularne z nich to: glukoza, sacharoza, syrop glukozowy i syrop glukozowo-fruktozowy. Szczególnie powinniśmy wystrzegać się cukrów wolnych, czyli sztucznie dodawanych przez producenta, ponieważ oprócz funkcji poprawy smaku nie mają żadnych wartości odżywczych. Co więc z cukrem znajdującym się np. w owocach pod postacią fruktozy? Jest on nieprzetworzony, dlatego stanowi nieporównywalnie lepsze źródło słodkości niż ten biały i rafinowany. Dodatkowo owoce oraz naturalne soki owocowe są skarbnicą witamin, minerałów, a także błonnika pokarmowego. W kwestii substancji słodzących warto zapoznać się z produktami takimi jak erytrol lub stewia, które coraz częściej stosowane są jako zamienniki cukru ze względu na swoją zerową kaloryczność. To idealna opcja m.in. dla diabetyków.

Dlaczego cukier szkodzi?

Cukier sam w sobie nie jest trucizną, natomiast spożywany w nadmiernych ilościach prowadzi do uzależnienia i poważnych problemów zdrowotnych. Najpopularniejsze z nich to nadwaga oraz otyłość, które są niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia! Uważaj zatem na rozpieszczanie swoich pociech (a także samego siebie) nadmierną ilością słodkości, a popularne słodycze zawierające ogromne ilości cukru zastąp zdrowszą opcją, jak na przykład liofilizowanymi owocami czy chrupkami zbożowymi z dodatkiem stewii. Twoje dziecko jest stale zmęczone, ma trudności ze skupieniem w szkole oraz obniżony nastrój? A może Ty po pracy nie masz zwyczajnie sił na dalsze czynności? Zwracaj uwagę na powyższe objawy – może to być insulinooporność lub zwiastun cukrzycy typu 2!

Detoks cukrowy – zmień stopniowo swoje nawyki!

Detoks polega na częściowym wyeliminowaniu lub znacznym ograniczeniu spożywania cukru. Celem jest obniżenie progu słodkości, a tym samym walka z cukrowym uzależnieniem. Detoks powinno się przeprowadzać stopniowo, ponieważ całkowite oraz nagłe wykluczenie cukrów z diety może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, rozdrażnienie, wahania nastroju czy kłopoty ze snem. Jest to więc idealny moment na wprowadzenie do jadłospisu zdrowych zamienników popularnych przekąsek. W ten sposób zmniejszymy częstotliwość niepożądanych skutków bądź całkowicie się ich pozbędziemy.

Całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest niemożliwe – znajduje się on praktycznie we wszystkich wyrobach spożywczych, dlatego możemy go jedynie ograniczyć oraz dostarczać do organizmu cukier najwyższej jakości. Warto nie tylko podawać dzieciom odpowiednie produkty, ale również edukować je w zakresie żywienia. Również i nasza dieta powinna być stylem życia, a nie tylko tymczasową metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów. Zawalcz o zdrowie swoje oraz swojej pociechy, stawiając na zdrowe przekąski z prostym składem, a jednocześnie bogactwem witamin i minerałów!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl