})

Ciekawostki o żywności - Czy wiesz że...

0
Ciekawostki o żywności - Czy wiesz że...

Ciekawostki o żywności

 

Czy wiesz, że…

  Miód nigdy się nie psuje. Znaleziono miód sprzed ponad 5 tysięcy lat i nadal był w stanie jadalnym. Wiecznie trwałe są również sól, cukier i surowy ryż. Woda również nie może się zepsuć. Skąd więc na butelkach data ważności? Powodem tego jest to, że data ważności nie dotyczy wody, ale raczej wskazuje, kiedy plastikowa butelka zaczyna uwalniać chemikalia do wody.

 Jabłka dają więcej energii niż kawa! A mus jabłkowy był pierwszym pożywieniem skonsumowanym w kosmosie. Niektóre jabłka, które kupujemy w supermarketach, mogą mieć ponad rok! Pozostają świeże, ponieważ były trzymane w chłodni.

 Awokado klasyfikuje się jako jagodę z dużymi nasionami. Nie dojrzewa na drzewie i nie może zacząć dojrzewać, dopóki nie zostanąie odłączone od łodyg. Możesz zostawić awokado na drzewie nawet przez osiem miesięcy, nie martwiąc się, że się zepsują.

Maliny:

 • Należą do rodziny róż.
 • Istnieje ponad 200 różnych znanych gatunków malin. W naszym sklepie możecie zakupić chrupiące owoce maliny oraz czarnej maliny! Jest ona znacznie trudniejsza do znalezienia niż klasyczna odmiana.
 • Niedojrzałe maliny nie dojrzewają po zerwaniu.
 • Malina ma od 100 do 120 nasion.

Biała czekolada tak naprawdę nie zawiera żadnych składników z prawdziwej czekolady. Składa się z mieszanki cukru, produktów mlecznych, wanilii, lecytyny i masła kakaowego – bez czekolady. 

 W rankingach na najzdrowszą kaszę wygrywa kasza jaglana. Jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu, zawiera wiele witamin z grupy B i krzemionkę. Możecie ją znaleźć w naszym sklepie! Kasza jaglana OTOlandia dla dzieci zawiera tylko i wyłącznie w 100% kaszę jaglaną bez dodatków i konserwantów.

 Nerkowce rosną na jabłkach nerkowca i w rzeczywistości nie są one orzechami, a nasionami! Orzeszki ziemne to również nie orzechy, ale w rzeczywistości fasola.

 Brukselka, jarmuż, brokuły, kapusta, kalafior i kalarepa pochodzą z tej samej rośliny.

Truskawki:

 • Nie jest klasyfikowana jako jagoda, ponieważ jagody mają nasiona tylko w środku, a nasiona truskawek są na zewnątrz.
 • Jest ona mieszaniną dwóch gatunków poziomek i należy do rodzin róży.
 • Idealna temperatura dla roślin truskawek wynosi od 55 do 78 stopni!
 • Nazwa truskawka pochodzi od słowa trusk, co oznacza lekkie trzaski, które słyszymy przy odłamywaniu owoców.
 • W naszym sklepie znajdziecie truskawkę liofilizowaną w dwóch formach! Pierwsza z nich to OTO chrupiące liofilizowane truskawki, druga to proszek ze zmielonych liofilizowanych truskawek. Każdy z nich zawiera 100% truskawek.

 ✶ Bakłażan w rzeczywistości nie jest warzywem, a jagodą! Jej prawidłowa nazwa to Psianka podłużna. Bywa nazywana również gruszką miłosną, oberżyną, czy jajkiem krzewiastym. Pierwsze wzmianki o uprawie bakłażanów pochodzą z Chin z V wieku p.n.e. Ich skórka może być fioletowa, żółta lub biała.

 Marchewki były pierwotnie fioletowe, żółte lub białe z cienkim korzeniem. Pomarańczowe marchewki, które znamy i jemy dzisiaj, są w rzeczywistości wynikiem mutacji genetycznej. 

 Żurawina jest określana jako “odbijająca się jagoda”! Odbija się, gdy jest dojrzała. Jest to powszechny test dojrzałości zarówno rolników, jak i konsumentów. Co ciekawsze, rośnie ona na bagnach, a nie na drzewach.

✶ Chociaż pomidory są zazwyczaj klasyfikowane jako warzywa, w rzeczywistości należą do kategorii owoców.

 Ananas:

 • Wyrasta z ziemi z liściastej rośliny, która może osiągnąć do 1,5 metra długości.
 • Ananas składa się z ok. 200 kwiatów, które zakwitły i utworzyły jedną masę.
 • Jeśli posolisz ananasa, będzie słodszy.
 • Pierwsza w historii wzmianka o słowie „ananas” pochodzi z 1398 roku.
 • Ich przejście od rozmnażania do pojawienia się owoców, trwa 24 miesiące, a dojrzewanie może potrwać jeszcze dłużej! Owoce często uzyskuje się dopiero po 3 latach.
 • Roślina ananasa produkuje tylko jeden owoc w sezonie. Może żyć i owocować przez 50 lat, czyli łącznie dać 50 ananasów.
 • Ananasa możecie znaleźć w naszej niebieskiej mieszance “Borówka/Morela/Ananas/Malina w kawałkach”

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl