})

BLW - Poznaj jego zalety!

0
BLW - Poznaj jego zalety!

BLW - Baby-Led Weaning: Zdrowy rozwój i niezależność Twojego niemowlęcia

 

BLW, czyli Baby Led Weaning, choć w Polsce przyjęło się Bobas Lubi Wybór. W skrócie jest to metoda wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka, które do tej pory było karmione mlekiem.

Jakie są zalety BLW?

 

Łatwość i oszczędność

Nie musisz przygotowywać posiłku specjalnie dla dziecka, a jeden dla całej rodziny. Oczywiście w odpowiednich proporcjach, bez składników, które mogłyby wpłynąć na malucha negatywnie. Jednak jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Rozwój i niezależność

Dziecko uczy się samodzielnego jedzenia, cierpliwości i ma całkowitą kontrolę. W ten sposób rozwija się jego koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz wszystkie zmysły. Rozwijają się jego umiejętności motoryczne poprzez chwytanie, a dzięki różnym konsystencjom, może żuć, gryźć, co pozwala mu ćwiczyć buzię.

 

Zabawa

BLW pozwala na relaks i zabawę przy posiłkach. Dzieci uwielbiają dotykać i wkładać do buzi różne rzeczy. W ten sposób poznają świat! Zgniatanie, rzucanie, rozmazywanie, dotykanie to również element nauki.

 

Różnorodność

Dziecko może jeść różne konsystencje i smaki, co może dobrze wpłynąć na ich nawyki żywieniowe. Będą chętniej próbowały nowości i być może będą mniej wybredne. Dzięki BLW dziecko może szybko poznać nowe smaki.

 

Kontrola apetytu

Dzięki temu, że maluch je samodzielnie, sam decyduje, ile chce i może zjeść. Kończy posiłek, kiedy je najedzone i unikamy efektu przekarmienia, który często pojawia się przy metodzie “za mamusię, za tatusia”. Dziecko decyduje o tym, ile jeść i uczy się przestawać, gdy jest syte.

 

Jedzenie poza domem

Metoda BLW ułatwi wyjścia np. do restauracji, gdzie nie znajdziemy słoiczków i przecierów, a dziecko z chęcią spróbuje jedzenia, które spożywają dorośli.

 

Pozytywna relacja z jedzeniem

Poza niezwykle ważną kontrolą apetytu, dziecko uczy się cierpliwości, samodzielności, przez co buduje wiarę w siebie i swoje umiejętności. Rodzic ułatwia jedzenie, podając bezpieczne posiłki, ale to dziecko uczy się chwytać, gryźć i koniec końców będzie dumne z siebie i nowych umiejętności. Dzięki wsparciu i akceptacji rodziców będzie miało o wiele wyższą samoocenę w przyszłości.

 

Rozwój społeczny

Wspólne, rodzinne posiłki w przyjaznej atmosferze, sprzyjają kontaktom z innymi osobami. Maluszek staje się częścią posiłków, co wzmacnia więzi rodzinne i poczucie przynależności do grupy.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl