})

Amarantus – co warto wiedzieć o zbożu XXI wieku?

0
Amarantus – co warto wiedzieć o zbożu XXI wieku?

Produkty tworzone z naturalnych składników to coś, co powinno na stałe zagościć w diecie każdego dbającego o siebie człowieka. Zanim sięgniemy po konkretny wyrób, warto dokładnie sprawdzić jego skład oraz zapoznać się z tym, co kryje się pod nieznanymi nazwami. W tym wpisie pragniemy przybliżyć roślinę o enigmatycznej nazwie amarantus, która jest składnikiem kilku naszych produktów. Przekonajcie się, dlaczego warto sięgnąć po te propozycje.

Czym jest i skąd pochodzi amarantus?

Amarantus zaliczany jest do zbóż rzekomych. Należy do rodziny roślin szarłatowatych, stąd też zamiennie nazywany jest szarłatem. Na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian tej rośliny. Niektóre mają charakter uprawny, inne zaliczane są do chwastów. Obecnie największą liczbą gatunków szarłatu mogą pochwalić się kraje strefy międzyzwrotnikowej. Jest on jednak spotykany również w innych rejonach świata, także w Polsce.

W czasach przed odkryciem Ameryki amarantus jako pokarm cieszył się dużym powodzeniem wśród plemion Majów, Azteków i Inków. W przypadku dwóch ostatnich z wymienionych ludów szarłat wykorzystywano do produkcji mąk, kleików oraz napoju o nazwie atole. Do Europy zawitał około XVI–XVII wieku. Choć przez lata nie cieszył się dużą popularnością, aktualnie zainteresowanie nim rośnie wraz z poznawaniem zalet tej rośliny.

Cenne właściwości amarantusa

Amarantus, jako pseudozboże, jest bezglutenowy. Może być zatem wykorzystywany do wyrobu produktów dla osób cierpiących na celiakię. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Cechuje go bowiem duża zawartość błonnika pokarmowego, co jest bardzo ważne dla osób borykających się ze spowolnioną przemianą materii. Dodatkowo posiada witaminy, związki bioaktywne, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Jest także źródłem bogatego w aminokwasy białka. Ponadto badania wskazują m.in. na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające.

W czym kryje się amarantus?

Z amarantusa produkowana jest m.in. mąka, która sprawdzi się do wypieków. Z kolei nieprzetworzone ziarna można gotować, a następnie spożywać jako dodatek do obiadu – podobnie jak kaszę. Amarantus może oprócz tego uświetnić skład niektórych produktów, np. urozmaicić zdrowe płatki śniadaniowe. Tę pełną cennych właściwości roślinę można znaleźć między innymi w kilku wyrobach Otolandii – np. w OTO Kulkach jaglano-gryczanych z amarantusem, w których znajduje się około 20% tej rośliny. Jest on także częścią naszych zdrowych przekąsek – OTO chrupek serowych i pomidorowych.

Zdrowa żywność jest niezwykle istotna w obecnym świecie, w którym, niestety, królują produkty wysoko przetworzone. Korzystnie jest wybierać jednak dobre składniki – włączać je do swojej codziennej diety oraz szukać ich w różnych wyrobach, nawet w gotowych przekąskach. Ze względu na cenne właściwości amarantusa warto wypatrywać go na etykietach produktów

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl