})

Jakiego jedzenia nie podawać niemowlakowi? Czyli o bezpiecznych posiłkach

0
Jakiego jedzenia nie podawać niemowlakowi? Czyli o bezpiecznych posiłkach.

Pierwsze kroki w karmieniu niemowląt: Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

 

Niezależnie, czy stosujemy metodę BLW, czy karmienie łyżeczką, są zasady, których każdy rodzic powinien się trzymać w diecie maluszka.

 

Jakich produktów nie podajemy niemowlakowi?

 

✶ Grzyby - Poza tym, że są bardzo ciężkie do strawienia przez mały żołądek, nigdy nie możemy być pewni, czy są w 100% bezpieczne.

 

✶ Surowe - Nie podajemy dziecku surowego mięsa, jajek, czy ryb. Na sushi przyjdzie czas, ale surowe produkty mogą być źródłem zakażenia chorobotwórczymi bakteriami.

 

✶ Mleko kozie - Choć brzmi bezpiecznie, dla niemowlaka wcale takie nie jest. Mleko zawiera zbyt duże stężenie minerałów, które nie jest bezpieczne dla malucha.

 

✶ Kaszki z cukrem - Cukier nie jest potrzebny naszemu niemowlakowi! Dlatego warto wybrać te z czystym składem np. naszą OTO Kaszę jaglaną, OTO Kaszę 3 zboża lub OTO Kaszę 7 zbóż. Kaszki nie zawierają cukru ani żadnych dodatków, barwników i konserwantów.

 

✶ Miód - Nie podajemy go do 12 miesiąca życia, ze względu na bakterię Clostridium botulinum obecną w miodzie. U niemowląt może ona spowodować chorobę zwaną Botulinizmem.  

 

✶ Cukier i sól - Odpuśćmy te dodatki w diecie naszego niemowlaka. Wpływa to nie tylko na pozytywne nawyki żywieniowe, ale jest o wiele zdrowsze. Nie oszukujmy się, z czasem będziemy dosalać potrawy, ale powinno nastąpić to o wiele później. Organizm maluszka nie radzi sobie z nadmiarową ilością sodu, co może prowadzić do uszkodzenia nerek

 

Herbata z kopru włoskiego - Choć podawana przez pokolenia na bóle brzuszka, może być niebezpieczna! Ziarna kopru włoskiego zawierają substancję uznawaną za kancerogenną, czyli estragol.

 

✶ Podroby - Co do tego produktu opinie są różne. Według WHO wątróbkę możemy podawać dzieciom po 6 miesiącu, ale w polskich zaleceniach nie powinno się podawać podrobów aż do 3 roku życia.

 

✶ Napoje słodzone i gazowane - Nie musimy chyba tłumaczyć dlaczego, ale warto przyjrzeć się sokom, które kupujemy już w późniejszym czasie, ze względu na ich skład, w którym bardzo często występuje cukier.

 

✶ Mleko krowie i roślinne - Choć mogą służyć do przygotowywania potraw, to nie zastępujmy nimi mleka mamy lub modyfikowanego.

 

✶ Wędzone mięso np. kabanosy - Dlaczego? Ze względu na proces wędzenia i obecną w nich sól!

 

✶ Słone i słodkie przekąski - O cukrze i soli już pisaliśmy, więc możemy polecić Wam zdrowe przekąski, takie, jak nasze Chrupki orkiszowe dla dzieci, Chrupki MIX lub Chrupki kakaowe. Na naszej stronie macie do wglądu pełny skład, który jest w 100% naturalny!

 

✶ Potrawy smażone na głębokim tłuszczu - Nie są one zdrowe dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Niemowlaka absolutnie nie karmimy frytkami, fast foodami, czy pączkami.

 

Produkty wysoko przetworzone - Zupki chińskie, pasztety, gorące kubki i konserwy. Tego z pewnością nie warto podawać maluchowi.

 

✶ Kostki rosołowe i inne wzmacniacze smaku - Unikajmy ich najdłużej, jak się da! Stawiajmy na zdrowe i naturalne produkty. Nie wzmacniajmy kubków smakowych dziecka, ponieważ w późniejszym czasie te naturalne produkty, mogą mu nie smakować.

 

Czego jeszcze powinniśmy unikać?

✶ Barwników

✶ Spulchniaczy

✶ Wzmacniaczy smaku

✶ Syropu glukozowego i glukozowo-fruktozowego

✶ Syropy kukurydzianego i ryżowego.

✶ Konserwantów

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl