})

Dlaczego moje dziecko tyje?

0
Dlaczego moje dziecko tyje?

Dlaczego moje Dziecko tyje? Przyczyny i wskazówki dla prawidłowej diety

Wiele osób zadaje sobie pytanie: "Dlaczego moje dziecko tyje?" Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Warto zdawać sobie sprawę, że otyłość to nie tylko defekt estetyczny, ale ciężka choroba, która została przez WHO uznana za chorobę cywilizacyjną.

 

Nadmierne nagromadzenie tłuszczu w określonych strefach bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i może przyczyniać się do powstania wielu chorób.

 

Warto więc dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka i czego w niej nie może zabraknąć.

 

Jedzenie ma znaczenie - postaw na naturalne produkty

 

Dzieci, tak jak dorośli, powinny mieć wprowadzoną zbilansowaną dietę. Powinna być ona oparta o naturalne produkty, nieprzetworzone.

 

W żadnym wypadku nie należy pozwalać na spożywanie jedzenia śmieciowego, czyli tzw. fast foodów. Tutaj zasada jest jedna, im więcej zdrowego, organicznego jedzenia, tym lepiej. Wiele dzieci lubi hamburgery, hot dogi czy też frytki. Jednak tego typu dania są maksymalnie tuczące i niezdrowe, zatem nie powinno być dla nich miejsca w diecie dzieci.

 

Powinniśmy być uważni nawet przy okazyjnym odejściu od właściwej diety, ponieważ jak wskazały badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Badań Nad Otyłością jasno pokazują, że jedzenie śmieciowe jest uzależniające.

 

Szukajmy zatem zdrowszych alternatyw i spróbujmy przygotować dziecku pieczone frytki z batatów, czy hamburgera z indyka z pieczywem pełnoziarnistym, które są dobrą alternatywą dla fast foodów.

 

Jak przygotowywać posiłki dla dzieci?

 

Wielu rodziców jest bardzo zapracowanych. Przez to zamiast przygotowywać dla dzieci zdrowe jedzenie, wolą zamówić pizzę.

 

Niestety konsekwencją takiego zachowania jest nadwaga, a finalnie także otyłość. Najbardziej słusznym wyborem jest przygotowywanie dań na parze bądź też duszenie ich.

 

Unikajmy smażenia szczególnie w głębokim oleju bądź co gorsza tłuszczem utwardzanym. Dziecko powinno mieć także posiłki podawane w określonych porach.

 

W żadnym wypadku nie może najadać się raz dziennie, gdyż taki styl żywienia prowadzi do zaburzenia metabolizmu, który zwalnia i niestety proces trawienny jest znacząco opóźniony, a organizm gromadzi swoiste zapasy na później.

 

Warto wiedzieć, że dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie, najlepiej w równych odstępach czasu. Ostatni posiłek nie powinien być zjadany później niż 2 godziny przed snem. Dziecko nie powinno jeść już po godzinie 20-tej.

 

5 porcji warzyw i owoców

 

Przyczyną nadwagi czy otyłości w przypadku dzieci są nieodpowiednio zbilansowane posiłki. Otóż do każdego dania powinny być dodawane warzywa bądź owoce.

 

Jeżeli np. na śniadanie dziecko je owsiankę, to warto wkroić do niej kawałki banana. Nie można zapominać, jak ważny jest błonnik, który reguluje pracę jelit i zapobiega powstawaniu złogów jelitowych.

 

Czy hasło "pij mleko, będziesz wielki" jest wciąż aktualne?

 

Wiele kontrowersji wywołuje temat mleka w diecie dzieci.

 

Mleko uznawane jest za zdrowe, jednak warto zdawać sobie sprawę, że jest też kaloryczne, szczególnie jeżeli wybiera się to tłuste.

 

O ile podanie dziecku pół kubka kakao nie zaszkodzi, tak podawanie dziecku codziennie mleka czekoladowego - już tak. Wynika to z faktu, że taki produkt jest pełny białego cukru.

 

Uznaje się też, że wraz z wprowadzeniem do diety stałego jedzenia nie ma konieczności podawania dużej ilości produktów mlecznych, chyba że są to naturalne jogurty, czy białe sery, które nie są tuczące, natomiast są pełne wapnia.

 

Ser żółty również nie jest najlepszym składnikiem diety dziecka, ponieważ jest ciężkostrawny, wysokokaloryczny, ale i tuczący. Częste jadanie żółtych serów może zakończyć się spowolnieniem trawienia. Wpływa też na wyższy poziom cholesterolu.

 

Uznaje się, że dla dzieci lepszym wyborem od mleka krowiego, jest mleko owsiane, ewentualnie dopuszczalne jest mleko kozie.

 

Fast food nie może być nagrodą

 

Wiele dzieci za dobre zachowanie, czy dobre oceny otrzymuje nagrodę w postaci wyjścia z rodzicami do restauracji serwującej fast food.

 

Taka nagroda może się dzieciom wydawać przyjemna, jednak może mieć bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Tego typu jedzenie nie powinno być nagrodą. 

 

Nie należy także zmuszać najmłodszych do jedzenia. Posiłki powinny być małe, zbilansowane i lekkostrawne. Wielu rodziców czy opiekunów ogranicza dzieciom słodycze. Rzecz jasna to bardzo dobrze, gdyż słodycze, a bardziej cukier prosty w nich zawarty, przyczynia się do otyłości.

 

Niestety okazuje się, że dziadkowie często pozwalają swoim wnuczętom na słodycze, ignorując zakazy rodziców.

 

Kupowanie pączków, chipsów czy cukierków bądź napojów słodzonych zdecydowanie przyczynia się do otyłości, gdyż bilans kaloryczny tych produktów jest duży i znacząco przekracza dzienne zapotrzebowanie na węglowodany. Zamiast słodzonych napojów, dzieci powinny pić wodę i soki tłoczone.

 

Wyniki badań nad otyłością u dzieci przeprowadzone przez dr n. med. Martę Stankiewicz w 2020 r. pokazały, że dzieci z małych miast i wsi rzadziej zmagają się z otyłością niż ich rówieśnicy z dużych aglomeracji.

 

W miejscach, gdzie rodzice są bardziej zapracowani problem otyłości jest dużo większy.

 

O autorze:

 Nazywam się Patrycja Daszkiewicz i uwielbiam pomagać innym poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu odżywiania i dietetyki. Przede wszystkim lubię pisać na tematy związane ze zdrowym stylem życia i zbilansowanym odżywianiem. Jeżeli chcesz mnie poznać, to możesz mnie znaleźć na portalu, gdzie jestem redaktorką.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl