})

Próbowanie nowych potraw - Jak zachęcić maluszka?

0

Próbowanie nowych potraw - Jak zachęcić maluszka?

Próbowanie to podstawa rozszerzania diety, nauki jedzenia i wprowadzania nawyków żywieniowych na przyszłość. Brak chęci próbowania to problem nie tylko podczas rozszerzania diety, ale również w dalszych latach, kiedy nasz niejadek nie chce otworzyć się na nowe potrawy. Jak więc zachęcić maluszka, aby spróbował nowych produktów?

 

Bez presji

To najważniejsze! Dziecko nie może czuć się zmuszane, a zachęcane. Odpada więc presja bezpośrednia i pośrednia, czyli słowna. Zabronione są tutaj techniki typu “będzie mi przykro jeśli nie spróbujesz”, “nie odejdziesz od stołu jeśli tego nie zjesz”. Pamiętajmy, że nasze zachowania będą kształtować jego dalsze wybory żywieniowe i są podstawą relacji z jedzeniem, która będzie trwała całe życie. Najważniejsze są miłe skojarzenia z jedzeniem i próbowaniem nowych rzeczy.

 

Kompleksowe próbowanie

Dajesz dziecku warzywko do spróbowania, a ono trzyma je w rączkach lub patrzy na nie, ale nie je? To nic dziwnego! Dla dziecka próbowanie może oznaczać patrzenie, wąchanie, dotykanie, lizanie, gryzienie i wypluwanie.

 

Znane i nieznane

To technika polecana najczęściej. Łącz nieznane i dobrze znane i lubiane produkty. Jeśli dziecko lubi ziemniaki, a nie zna marchewki, połącz te dwa produkty w jednym daniu. Możesz też wprowadzać produkty na zasadzie podobieństw, czyli jeśli dziecko zna zielonego ogórka, a nie zna papryki, zacznij od zielonej papryki, która jest podobna kolorystycznie.

 

Prostota jest najlepsza

Nie doprowadzaj do sytuacji, gdzie dziecko widzi nowy produkt np. marchewkę jako surową, pomarańczowy słupek, zapoznaje się z jego smakiem, zapachem i wyglądem, a na talerzu dostaje placuszki, które niczym nie przypominają marchewki. Postaw na proste potrawy np. kawałki lub puree!

 

Nawyk próbowania

Najłatwiej wykształcić go na rzeczach przyjemnych np. podczas próbowania nowych smaków lodów lub owoców. Wtedy samo “próbowanie” będzie kojarzyć się dobrze.

 

Atrakcyjna forma

Jeśli masz już starszaka, możesz spróbować bardziej atrakcyjnych form podawania dań. Twoje dziecko nie chce spróbować placuszków? Naleśników? Możesz je pokolorować! Czym? Naturalnymi owocami liofilizowanymi w proszku Otolandia! Są w pełni naturalne i dają daniu zapach, kolor i wyjątkowy smak.

 

Rozmawiaj

Również o jedzeniu! Opowiadaj dziecku o tym co Ty lubisz jeść, jaki ma to dla Ciebie smak i zapach. Pokazuj dzieciom, że Ty również jesz te produkty i również je lubisz.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl