Zdrowe odżywianie jest coraz bardziej popularne – nic więc dziwnego, że kasza jaglana zaczęła częściej gościć na talerzach. Jest niedroga i smaczna, dlatego z powodzeniem zastępuje ryż, ziemniaki czy makaron. Posiada mnóstwo wartości odżywczych, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Sprawdza się zarówno w słodkich, jak i wytrawnych daniach, przez co sięgają po nią osoby dbające o prawidłową dietę.
Kompendium wiedzy o kaszy jaglanej
Pomimo tego, że kasza jaglana ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych wśród kasz, badania naukowe potwierdzają, że może znacząco wpływać na obniżenie poziomu insuliny. Składa się ona przede wszystkim ze złożonych węglowodanów, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo sycąca. Jednocześnie ma mało błonnika, co dodatkowo czyni ją lekkostrawną, więc z powodzeniem może być podawana osobom, które mają problemy żołądkowe.
Kasza jaglana może się pochwalić całym wachlarzem wartości odżywczych, witamin oraz minerałów. Szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na niedobór żelaza, ponieważ zawiera jego wysoką dawkę. W składzie posiada dużo łatwo przyswajalnego białka, jak również witaminy z grupy B (B1, B2 i B6). Dodatkowo jest źródłem magnezu, wapnia, potasu oraz fosforu. Ze względu na to, że kasza jaglana posiada w składzie krzem, jej regularne spożywanie pozytywnie wpływa na zdrowie, jak i wygląd włosów.
Przepisy na dania i potrawy z kaszy jaglanej
Jak wspomnieliśmy, zazwyczaj kasza jaglana kojarzona jest jako zamiennik ryżu lub ziemniaków w daniach obiadowych. Jednak mało kto wie, że może ona stanowić bazę do wypieków! Bardzo popularną słodkością jest brownie z kaszy jaglanej, które zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, a jednocześnie jest zdrowym deserem. Na jej bazie można również przygotować budyń jaglany, zapiekaną jaglankę z owocami, krupnik, a nawet kotlety z kalafiora i kaszy jaglanej. Koniecznie wypróbujcie jeden z tych przepisów!
Kaszę jaglaną zaleca się także przy rozszerzaniu diety niemowląt, wprowadzając ją jako pierwszy produkt zbożowy. Najlepiej smakuje ona z liofilizowanymi owocami oraz warzywami. Dzięki nim zmienia kolor, smak i wzbogaca się o witaminy w nich zawarte. Kasza może być również podawana z owocowym musem, dżemem, syropem klonowym, miodem lub odrobiną masła.
Potwierdzone powody, dla których warto jeść kaszę jaglaną:
- jest bogata w składniki odżywcze,
- poprawia przemianę materii,
- rozgrzewa i nawadnia organizm,
- nie uczula,
- wpływa pozytywnie na kości, a także skórę, włosy i paznokcie,
- jest lekkostrawna,
- odkwasza organizm.
Jak widać, niedoceniana kiedyś kasza jaglana to nie tylko posiłek dla dziecka. Na jej bazie można przygotować wiele wyśmienitych, pełnowartościowych dań oraz słodkości dla osób w każdym wieku! Zdecydowanie warto ją jeść, chociażby dlatego, nie stanowi zagrożenia dla alergików pokarmowych. Przygotowana w odpowiedni sposób odwdzięczy się wyjątkowym smakiem oraz pomoże zadbać o zdrowie i odporność przez cały rok.