Podstawowe źródła alergii pokarmowych: Poznaj główne wywołujące składniki
Każda żywność może wywoływać reakcję alergiczną, ale 90% alergii pokarmowych u dzieci jest spowodowanych zaledwie 6 powszechnymi pokarmami lub grupami żywności – mlekiem, jajkami, orzeszkami ziemnymi, orzechami, soją i pszenicą. U dorosłych podobny odsetek poważnych alergii jest spowodowany tylko 4 pokarmami – orzeszkami ziemnymi, orzechami, rybami i skorupiakami. Alergie na owoce i warzywa są znacznie rzadsze i zwykle mniej dotkliwe.
✶ Krowie mleko
Alergia na mleko krowie jest jedną z najczęstszych nadwrażliwości u małych dzieci, prawdopodobnie dlatego, że jest to pierwsze obce białko, które wiele niemowląt spożywa w tak dużych ilościach, zwłaszcza karmionych butelką. Jeśli występuje alergia na mleko krowie, czasami nawet niemowlę karmione piersią może mieć kolkę lub egzemę, dopóki mleko i produkty mleczne nie zostaną wyeliminowane z diety matki. Od 2 do 3 na każde 100 dzieci w wieku poniżej 3 lat ma objawy alergii związane z mlekiem krowim.
✶ Jajka
Dzieci uczulone na jajka reagują przede wszystkim na białko zawarte w białku jajka. Jednakże, ponieważ żółtko jaja często może być zanieczyszczone białkiem jaja, bezpieczniej jest dla dzieci uczulonych na jaja całkowicie ich unikać. Na szczęście, chociaż jajka są wartościowe pod względem odżywczym i doskonałym źródłem białka, nie są niezbędne do prawidłowego odżywiania. Mięso, ryby, produkty mleczne, zboża i rośliny strączkowe są doskonałymi alternatywnymi źródłami podobnych białek, minerałów i witamin. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na jajka, uważaj na ukryte składniki jajek, takie jak polewy na bazie jajek na wierzchu niektórych chlebów lub jajko, które jest w panierce na smażonym jedzeniu.
✶ Orzeszki ziemne i orzechy
Kiedy orzech nie jest orzechem? Kiedy jest to roślina strączkowa – jak orzeszki ziemne, które są kuzynami grochu i fasoli. Ponieważ orzeszki ziemne i orzechy pochodzą z różnych rodzin roślin, dziecko wrażliwe na orzeszki ziemne często może bez problemu jeść orzechy włoskie, orzechy pekan i inne orzechy. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ dzieci z alergią na orzechy ziemne, z nieznanych przyczyn, są bardziej narażone na osobną alergię na inne orzechy.
✶ Soja
Niektóre niemowlęta uczulone na mleko krowie są również na nią uczulone. W takim przypadku pediatra może zalecić niskoalergiczną soję, zawierającą wysoko zhydrolizowane białko lub podstawową soję aminokwasową. Dzieci z alergią na soję generalnie tolerują olej sojowy, ponieważ zawiera on minimalną ilość białka. Lecytyna sojowa to tłuszczowa pochodna soi, która ma wyjątkowo niską zawartość białka sojowego i jest zwykle tolerowana przez osoby z alergią.
✶ Pszenica i Gluten
Ryż i owies są zazwyczaj pierwszymi zbożami wprowadzanymi do diety, ponieważ rzadziej niż inne zboża powodują problemy alergiczne. Jeśli nie ma problemów z owsem, w następnej kolejności podaje się pszenicę. Pszenica to ziarno najczęściej kojarzone z alergiami, ale mimo to nadal jest to rzadko spotykana alergia pokarmowa.